Mükemmel bir March Madness grubunun akıllara durgunluk veren olasılıkları

0

Yıllar geçtikçe, milyonlarca insan NCAA Turnuva braketlerini dolduruyor. Yıllar geçtikçe, bu parantezlerin her biri bozuldu.

İster potansiyel şampiyonları, üzüntüleri ve Külkedisi hikayelerini araştırmaya aylar ayıran bir kolej basketbolu fanatiği olun, ister kazananları neredeyse rastgele seçen sıradan bir hayran olun, büyük olasılıkla mükemmel bir March Madness grubuna asla yaklaşmamanızdır.

Sevmek Spor Bahisleri, pek çok kişi için çiviyi çivilemeye kalkışmak, NCAA Turnuvasının tadını çıkarmanın büyük bir parçası haline geldi.

Turnuvanın 63 oyununun tamamını doğru tahmin etmenin düşünülemez olasılıklarına bir bakış, neden – bildiğimiz kadarıyla – kimsenin bunu başaramadığını ve neden hiç kimsenin başaramayacağının neredeyse kesin olduğunu gösteriyor.

63 oyunun tamamını rastgele seçebilme şansı, 9,223,372,036,854,775,808 oyunda çok saçma. Bu 9,2 kentilyon.

Bu sayının boyutunu bağlama koymak gerekirse, 9,2 kentilyon saniye, 292 milyar yıla eşittir.

Yine de hiç kimse parantezini tamamen rastgele doldurmaz ve 63’e 63 olma ihtimali, üniversite basketbolu bilginiz varsa, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çok daha iyidir.

2020’de NCAA, ortalama bir oyuncunun mükemmel bir kademe seçme şansının 120,2 milyarda bir olduğunu tahmin etmek için Bracket Challenge Game’den alınan verileri kullandı.

9,2 kentilyonda bir ile karşılaştırıldığında, bu nispeten gerçekçi görünüyor, ancak gerçekte hala astronomik bir sayı.

Belki de 120,2 milyar şanstaki bir şansı bağlamsallaştırmanın en iyi yolu, onu, aslında mükemmel bir parantezden çok daha muhtemel olan diğer son derece olası olmayan olaylarla karşılaştırmaktır.

Örneğin, profesyonel bir basketbolcu olmayı ele alalım.

Tipik bir sezonda, Amerika Birleşik Devletleri’nde erkek lise basketboluna katılan yaklaşık 540.000 oyuncu var. Bunların 35’te birden azı kolejde oynamaya devam ediyor ve 75 NCAA kıdemli oyuncunun birden azı NBA’e seçiliyor.

Sonuç olarak, bir liseli basketbolcunun NBA’e ulaşma şansı yaklaşık 3,300’de bir. Pek olası değil, değil mi?

Pekala, bu hala etrafta 36 milyon kere mükemmel bir parantezden daha muhtemeldir.

Ardından, 854,318’de tam olarak bir olan beş kartlı bir poker oyununda en nadir el olan royal floş dağıtılma olasılığını alın. Bu, mükemmel bir gruptan 185.000 kat daha olasıdır.

Yıldırım çarpma olasılığı milyonda birdir, mükemmel bir parantezden 120.000 kat daha fazladır.

Uzaydan gelen bir göktaşı tarafından vurulmak neredeyse gülünç derecede olanaksız görünüyor, ancak 1,6 milyona bir oranla, Mart ayı boyunca mükemmel gitmenizden 75.000 daha fazla olasılıkla başınıza geliyor.

Lotto Max ikramiyesini kazanma olasılığı 33,3 milyonda 1 – mükemmel grubun 3,610 katı – beşizler her 55 milyon doğal doğumda bir gerçekleşiyor ve bu da onları Mart 63’te 63’e çıkma olasılığından 2.185 kat daha fazla yapıyor.

medya

Yine de, mükemmel eşleşme arayışı devam ediyor ve bu yıl kolej basketbolunun kutsal kasesini arayanların çoğu, 2019’daki son NCAA Turnuvasında daha önce hiç olmadığı kadar mükemmel bir seviyeye yaklaşan Gregg Nigl’ın çabalarıyla teşvik edilecek. onu.

Nigl turnuvaya başlamak için 49’a 49 yaptı ve Purdue Tennessee’yi yenip serisini bitirmeden önce Sweet Sixteen’e kadar her oyunun sonucunu doğru bir şekilde tahmin etti.

Nigl’ın koşusu inanılmaz derecede etkileyiciydi, sadece ilk oyun turunu doğru seçme olasılığının 17.000’e bir civarında olduğu düşünülüyor.

Yine de, mükemmel braket hala çok uzaktaydı. Sweet Sixteen’den sonraki son 15 maçta çivileme şansı hala 32.786’da bir civarındaydı.

Ve bu yüzden muhtemelen hiçbir zaman mükemmel bir NCAA Turnuva grubu göremeyeceğimizi kabul etmeliyiz. Bu Mart ayında, milyonlarca kişi istatistiklere ve sıralamalara göz atacak, ancak birinci gün parantezlerinin kararsız bir şekilde bozulduğunu görecek.

Yine de sadece bir tane alır. Kim bilir? Bu senin yılın olabilir.

Share.

About Author

Leave A Reply