NHL’nin en kirli takımları için gelecek neden uğursuz görünüyor?

0

Hokey var olduğu sürece, buzda mücadele de var.

Spordaki yeri son yıllarda gündeme gelse de oyun içi mücadele Kuzey Amerika’daki profesyonel oyunun büyük bir parçası olmaya devam ediyor.

NHL, ilk olarak ligin açılış sezonundan beş yıl sonra, 1922’de dövüşü resmi olarak düzenledi – daha sonra yumruklar olarak biliniyor – ve o zamandan beri buzda binlerce dövüş gerçekleşti.

Bu 99 yıl boyunca, bazı takımlar kirli oyunlar ve ardından kavgalar için bir ün geliştirdiler.

Boston Bruins – kimler 2021’de Stanley Kupası’nı kazanmak için NHL Hatları – ve Anaheim Ducks hayranları tarafından modern çağın en kirli takımları arasında düzenli olarak adlandırılıyor.

Ama bu itibar hak ediyor mu? Kısacası evet.

2010/11 sezonundan bu yana, hiçbir takım o dönemde 371 dövüş majörüne sahip olan Bruins’den daha fazla kavgaya karışmadı.

Boston ayrıca bu dönemde kışkırtıcı cezalarda lige liderlik etti ve son 10 NHL sezonu boyunca 21 maça başlamakla suçlandı.

Ördekler, NHL’deki en yüksek ikinci çetele olan 2010 / 11’den beri 363 ana dövüşçüyle suçlanıyor.

Bununla birlikte, Anaheim, en azından resmi olarak, çoğu kez saldırgan değil, son 10 sezonda sadece dokuz kışkırtma cezası aldı ve onları NHL takımlarının alt yarısına yerleştirdi.

Düzenli olarak dövüşlere katılan diğer takımlar arasında 2010 / 11’den beri sırasıyla 323, 316 ve 309 dövüş majörüyle Ottawa Senatörleri, Columbus Blue Jackets ve Philadelphia Flyers bulunmaktadır.

Hem Flyers hem de Senatörler de o dönemde Philly 15 kışkırtma cezası ve Ottawa 18 ceza ile suçlandı.

New York Islanders ve Florida Panthers, 2010 / 11’den bu yana 19 ve 15 kışkırtma cezasına çarptırılan NHL’de mevcut çağdaki en agresif takımlar arasında yer alıyor.

Kirli oyun açıkça dövüşün ötesine uzanıyor, Philadelphia 2010’dan beri ceza sahasında diğer takımlardan daha fazla 8,951 dakika geçirdi.

medya

Ölçeğin diğer ucunda, Carolina Kasırgaları, 2010 / 11’den bu yana sadece 132 ana dalla en az dövüşe katılan takımdır.

Carolina, son 10 sezonda sadece 6.091 dakika ceza alarak NHL’de en az zaman geçiriyor.

Detroit Red Wings, o dönemde Hurricane’lerden yalnızca bir büyük dövüş şampiyonu aldı ve en az üçüncü zamanı kutuda geçirdi.

Ayrıca ligdeki en temiz takımlar arasında hem ana dallarda hem de penaltı dakikalarında son beşte yer alan Chicago Blackhawks ve Arizona Coyotes var.

2010 yılından bu yana, hiçbir takım 10 sezonda sadece bir kışkırtıcı cezası ile suçlanan Toronto Maple Leafs’ten daha az dövüş başlatmadı.

Bu istatistikler taraftarların NHL’deki en kirli takımlarla ilgili şüphelerini doğruluyor ya da reddediyor olsun, burada hokey için daha büyük bir sorun var: dövüşün oyunda bir geleceği var mı?

Bu, rakiplerin – özellikle beyinde – gereksiz yaralanmalara neden olduğunu iddia ettiği ve sporun daha becerikli yönlerini azalttığı için yıllardır süregelen bir tartışma.

NHL’de kalmak için savaşmak isteyenler, oyuncuların kendilerini kontrol etmesine izin vererek diğer kirli oyun türlerini caydırmaya yardımcı olduğuna ve yıldız oyuncular için koruma sağladığına inanıyor.

Taraftarların bakış açısına göre, birçok kişi dövüşün hokeyi daha eğlenceli hale getirdiğine inanıyor, hatta bazıları kavga çıkma umuduyla oyunlara katılıyor.

Konuyla ilgili fikriniz ne olursa olsun, istatistikler hokeyde savaşmanın geleceği için uğursuz bir hikaye anlatıyor.

medya

2010/11 sezonunda, her iki maçta bir ortalama birden fazla kavga vardı – kesin olarak yarışma başına 0.52.

2019/20 döneminde bu rakam 0.18’e düştü.

Genel olarak, NHL’deki mücadele son 10 yılda yüzde 70 azaldı ve ana dallar 2010 / 11’de 1.274 iken 2019/20’da sadece 388’e çıktı.

2018/19 sezonu, modern zamanlarda 200’den az maçın büyük bir mücadele gördüğü ilk sezondu ve 2019/20 kampanyası da aynı şekilde devam etti.

Ayrıca, daha az oyuncu kavgalara karışıyor.

2010 / 11’de, 348 ortak rekor bir oyuncu, sezonun bir noktasında hurdaya çıktı. Geçen yıl 250’den az oyuncu bir dövüş için eldivenlerini düşürdü.

İlgili her istatistik, NHL’deki savaşın azalmakta olduğunu ve bu modelin yakında duracağını gösteren hiçbir şey olmadığını gösteriyor.

Ancak ligin geleceği için bunun ne anlama geldiği belirsiz.

Rakipler bunun, dövüşün spordan tamamen dışlanmasını hızlandıracağını umarken, taraftarlar daha düşük bir seviyede savaşmanın her iki dünyanın da en iyisi olduğunu iddia edebilir – oyuncular daha güvenli, hayranlar hala ara sıra heyecanı yaşıyor.

Sonunda dövüşün yasaklanması durumunda, Bruins, Ducks ve NHL’nin diğer savaşçı tarafları, oyun tarzlarının değişmesi gerekeceği belirsiz bir dönemle karşı karşıya kalır.

Ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: konu çok daha uzun süre göz ardı edilemez.

NHL bir yol ayrımına yaklaşıyor ve kararlaştırılan yön hokeyi sonsuza dek değiştirebilir.

Share.

About Author

Leave A Reply