Aziz Patrick Günü nasıl küreselleşti?

0

İrlandalı olmasanız bile muhtemelen diğerlerinden daha fazla kutladığınız koruyucu azizler günü.

İster saçınızı yeşile boyamak, ister geleneksel bir jig’e sıkışıp kalmak, ister 17 Mart’ta sadece bir bardak siyah şey düşürmek olsun, muhtemelen hayatınızın bir noktasında şenliklere katıldınız.

Sen de yalnız değilsin. Betway’in araştırmasıyla çevrimiçi kumarhaneAziz Patrick Günü’nün neden dört ülkede resmi tatil olduğuna ve daha pek çok ülkede yaygın olarak kutlandığına bakıyoruz.

Sadece ABD’de 149 milyon insanın 2018’de günü kutladığı tahmin ediliyor, bir yıl sonra ise Pisa Kulesi, Sidney Opera Binası ve Çin Seddi de dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede 400 simge yapı, olayı işaretlemek için yeşil renkte aydınlatıldı. Çin’in.

Bu, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda’nın yalnızca 6,8 milyonluk bir toplam nüfusa sahip olmasına rağmen – bu, dünyanın yüzde 0,01’inden daha az.

Beşinci yüzyıl Hıristiyan misyonerinin yaşamına dayanan bir kutlama için, bu biraz gidiyor.

Bu kadar uzun zaman öncesine ait tarihsel figürlerin canlılığını anlatırken, gerçek hayat ve kıyamet hikayeleri arasındaki sınırlar genellikle bulanıklaşabilir.

Aziz Patrick’in yılanları İrlanda’nın dışına gerçekten sürüp sürmediği şüpheli olsa da – ilk etapta ülkedeki yılan eksikliği nedeniyle – Emerald Adası ve ötesinde hala güçlü mirasını koruduğu açık.

Aslen İngiltere’de doğdu, MS 17 Mart 461’de ölümünden önce Hristiyanlığı İrlanda’ya getirmesiyle tanınır – aynı gün, hayatının dünya çapında kutlandığı gün.

Ancak kaydedilen ilk Aziz Patrick Günü geçit töreninin İrlanda yerine Florida’da gerçekleşmesi 1601’e kadar değildi ve koruyucu azizler günü yalnızca 1630’larda Katolik kilisesinin takvimine resmi olarak eklendi.

17. yüzyıldan itibaren ABD, İrlandalı yerleşimciler için popüler bir destinasyon olmuştur ve izleri bugün hala görünür durumda, 32 milyondan fazla Amerikalı, 2019 nüfus sayımında İrlandalı olarak tanımlanıyor.

Gölün karşısındaki temsilleri göz önüne alındığında, ilk Aziz Patrick Günü geçit töreninin 1762 gibi erken bir tarihte New York’ta yapılması şaşırtıcı değil – bu, Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanmasından 14 yıl önce.

Etkinliğin, İngiliz ordusunda görev yapan vatan hasreti İrlandalı askerler tarafından düzenlendiği söyleniyor.

Diğer pek çok şenlik arasında katılımcılar yeşil giyinme özgürlüğünden keyif aldılar – o zamanlar İrlanda’da yasaklanmış olan İrlandalı dayanışma ve gururunun bir işareti.

Bu, başka yerlerde popüler olan tek Aziz Patrick Günü geleneği değil.

Yakın zamana kadar, kutlamalar büyük ölçüde İrlanda’nın kendisinden çok İrlanda diasporasındakilerden etkilenmişti.

İrlanda doğumlu insanların tahmini yüzde 40’ı 1890’da yurtdışında yaşıyordu, bu nedenle ulusal kimliklerini ve kültürlerini trompet etme arzusu anlaşılabilir.

Her halükarda, Aziz Patrick Günü 1903’e kadar İrlanda’da resmi bir tatil bile olmadı ve ilk geçit töreninin gerçekleşmesi 1931’e kadar sürdü.

Alkol tüketimine ilişkin ödünç verilen kısıtlamalar da geleneksel olarak gün boyunca kaldırıldı ve bu da içmenin neredeyse her kutlamanın ayrılmaz bir parçası haline gelmesine neden oldu.

Bugün, herhangi bir St. Patrick’s Day shindiginde bir bardak Guinness’e tökezleyen bir mesafede olacağınız garantidir, ancak İrlanda’da durum her zaman böyle değildi. 1927’den 1961’e kadar, alkol satışı Aziz Patrick Günü’nde yasaklandı.

Normal zamanlarda, Dublin’de her yıl yaklaşık 500.000 kişi St. Patrick’s Festivalini ziyaret eder ve beş günlük süre boyunca 74 milyon € harcar.

İrlanda’nın başkenti, 17 Mart’ta yeşeren tek yer olmaktan çok uzak.

medya

Kuzey Amerika’daki büyük İrlanda birliğinin de zamanı geldiğinde büyümesi şaşırtıcı olmamalı.

New York City, dünyanın en büyük St. Patrick Günü geçit törenine ev sahipliği yapmaktadır ve tipik olarak gruplardan, polis departmanından ve itfaiyeden 150.000 yürüyüşçüyü içermektedir.

Bu arada Chicago’da, zümrüt rengi vermek için 50 libre yeşil boya nehre boşaltılır.

Genel olarak, ABD’de ortalama bir St. Patrick Günü, belli ki, ithal lahana için 133 milyon dolar dahil olmak üzere, ülke genelinde 13 milyon pint Guinness sarhoş ve 6.16 milyar dolar harcanacak.

Londra’nın partisi Trafalgar Meydanı’nda canlı müzik performansıyla sona eriyor veya kültür sizin için daha önemliyse, Saraybosna İrlanda Festivali İrlandalı tiyatro topluluklarına, halk müzisyenlerine ve sinemaya ev sahipliği yapıyor.

Kutlamalar sadece batı dünyasıyla da sınırlı değil; Tokyo, Mumbai ve Buenos Aires, tüm dünyada vesile olan şehirler arasında.

Belki de Aziz Patrick Günü’nü kutlayan tüm yerlerden en şaşırtıcı olanı, Karayiplerin Emerald Adası olarak bilinen bir İngiliz Denizaşırı Bölgesi olan Montserrat adasıdır.

Montserrat’ın İrlanda mirası, Oliver Cromwell tarafından sürgün edildikten sonra zulüm gören İrlandalı Katolikler için popüler bir yer haline geldiği 17. yüzyıla kadar uzanıyor.

1678’de yapılan bir nüfus sayımı, adada yaşayan insanların yarısından fazlasının İrlandalı olduğunu gösterdi.

Günümüzde Montserrat, aynı zamanda adanın atanmış koruyucu azizi olan ve geçit töreni sırasında bir maskeli balo dans grubunu da içeren Aziz Patrick’i onurlandırmak için 10 günlük bir festival düzenliyor.

Daha yakın zamanlarda, Aziz Patrick Günü’nü çoğu insanın alışık olduğu şekillerde kutlamak zordu ve olağan olayların susturulması gerekiyordu.

Ancak bu, normallik yeniden başladığında kutlamanın daha az küresel bir fenomen olacağı anlamına gelmez.

21. yüzyılda İrlanda kökenli olduğunu iddia eden 80 milyon insanla, eşi görülmemiş zamanlarda bundan emin olabileceğiniz bir şey var.

Share.

About Author

Leave A Reply