Manchester şehrinde güç dengesi nasıl değişti

0

Şehir, değil mi? dedi Sör Alex Ferguson. “Küçük bir zihniyete sahip küçük bir kulüpler.”

Manchester United’ın tüm zamanların en başarılı menajeri, Manchester şehir merkezine rezil Carlos Tevez ‘Manchester’a Hoş Geldiniz’ reklam panosunun dikilmesinin ardından Temmuz 2009’da konuşuyordu.

Tevez, o yaz Old Trafford’u Etihad ile değiştirmişti, United ile ardı ardına ikinci Premier Lig şampiyonluğundan sadece iki ay sonra.

Şehir şu anda içinde futbol bahisleri Premier Lig’i dört yılda üçüncü kez kazanmak.

Ancak, taşınma anında, 10inci Şeyh Mansour liderliğindeki Abu Dhabi United Group’un kulüpteki dramatik devralımını tamamladıktan sonraki ilk sezonlarında.

Ancak Arjantinli, düzeni sarsmanın ilk aşamalarında bir kulübe geliyordu.

Ve aynı zamanda dünya futbolundaki en başarılı kulüplerden biri olan şehirler arası rakiplerinizden daha iyi bir yer.

Bölüm, Manchester United’ın ertesi Eylül’de Old Trafford’da 4-3’lük dramatik derbi galibiyetinin ardından geri dönüşe direnemeyen Ferguson tarafından unutulmadı.

Bazen gürültülü bir komşunuz olur, dedi. “Bununla ilgili hiçbir şey yapamazsınız, her zaman gürültülü olurlar. Sadece hayatınıza devam etmeniz, televizyonunuzu açmanız ve biraz daha yüksek sesle açmanız gerekiyor. “

Ancak kamuoyunda söylediklerine rağmen, özel olarak Ferguson, yeni sahipleri tarafından desteklenen City’nin bir tehdit olduğunu fark etti.

medya

Manchester City hakkında haber yapan Simon Bajkowski, “Manchester City ile çok erken tanıdığı şey, United’ı rahatsız etme potansiyeli olduğuydu” diyor. Manchester Akşam Haberleri son yedi yıldır.

Fergie kartlarını işaretliyordu. Ciddi bir şeyler oluyordu ve United’ın dikkat etmesi gerekiyordu. “

Richard Dunne, 2000 ve 2009 yılları arasında Manchester City için 350’den fazla maça çıktı ve yeni sahiplik altındaki ilk sezonlarında kulübe kaptanlık yaptı.

Premier Lig’de bir küme düşme, bir yükselme ve üç alt yarıyı içeren önceki sekiz sezonundan sonra yön değişikliği biraz alıştı.

Dunne, “Spektrumun bir ucundan diğer ucuna gitti” diyor.

“Manchester City için gelen oyuncuların kalitesi onları geliştirip daha büyük ve daha güçlü bir taraf haline getirdi.

“Farklı bir standartta ve farklı bir seviyedeydiler.”

Nitekim, Brezilya uluslararası ve iki kez La Liga galibi Robinho’nun gök mavisini çekmesi, birisinin Football Manager’ı ama gerçek hayatta aldattığını hissettirdi.

Ancak bu anlaşma City’yi bir gecede seçkin bir kulüp yapmak için yeterli olmasa da, daha sonra gelen oyuncu akını – 2010’da David Silva ve Yaya Toure, bir yıl sonra Sergio Aguero – Manchester derbisinin ilişkisini sonsuza dek değiştirdi.

medya

“Oynarken, bu City hayranları için çok şey ifade ediyordu. Bizim için yılın en büyük maçıydı ”diyor Dunne.

“Manchester United, Premier Lig için Arsenal, Chelsea ve Liverpool ile yarışıyordu. Manchester City sadece başka bir oyundu.

Ama sonra neredeyse bir unvan belirleyici oldu. Artık City için ve United için çok önemli olan bir derbi değildi.

“Belki bir City hayranı olarak, önceki yıllarda derbiden korkmuş olabilirsiniz: ‘Burada dövülebiliriz’ diye düşünerek, sonra yeniden zevk almak için.

“City için sadece büyük bir oyun olmaktan birkaç yıl içinde bir şampiyonluk mücadelesine kadar, hem taraftar grubu hem de her iki oyuncu grubu için büyük bir zihniyet farkı vardı.

“Oyunun sadece yerel övünme hakları açısından değil, her şey anlamına geldiği o dönem vardı.”

Bunun en iyi örneği, Premier Lig tarihindeki en dramatik final gününü içeren 2011/12 sezonunun doruk noktasıydı.

Herkes Aguero’nun QPR’ye karşı sakatlık zamanı galibinin gol farkına göre unvanını perçinlediğini hatırlıyor, ancak bu ancak Vincent Kompany’nin United’a karşı galibiyetinden birkaç hafta önce mümkün oldu.

United bir sonraki sezon – Ferguson’un menajerlik yaptığı son sezon – unvanını geri aldı, ancak o zamana kadar güç dengesi değişti.

O zamandan beri City, Pep Guardiola altında 2018 ve 2019’da arka arkaya başarılar da dahil olmak üzere üç lig şampiyonluğu kazandı, United ise yalnızca üç kez ilk dörde girdi.

medya

United’ın şu anda içinde bulunduğu durum, Tevez’in City’ye on yıldan daha uzun bir süre önce katılmasıyla düşünülemezdi ve tersine çevirmek de bir o kadar uzun sürebilirdi.

“Şehir yakın bir zamanda düşüşe geçmeyecek,” diyor Hedefler Manchester United muhabiri Charlotte Duncker.

“Evet, şu anda daha iyi taraflar ve son 10 yılda kupa açısından daha baskınlar.

“Ancak bu, United’ı kazanan unvanlara geri döndürme projesi olmalı. Bu sadece City ile ilgili değil, ligdeki tüm takımlarla ilgili. Bir gecede çözüm olmayacak. “

Share.

About Author

Leave A Reply