NBA süper takımlarının tarihi

0

medya

Hiçbir şey NBA hayranlarını süper takım oluşumundan daha fazla konuşturamaz.

Genelde üç veya daha fazla All-Star kalibre oyuncunun takım oluşturmasına atıfta bulunan terim, son 15 yılda düzenli bir tartışma kaynağı haline geldi.

Bazı taraftarlar, süper yıldızların birlikte oynadıklarını görme ihtimalinden heyecan duyuyor, ancak birçoğu bunun bir şampiyonluk peşinde koşmak için güçlerini birleştirmeye istekli mevcut oyuncularda rekabet ruhunun eksikliğini gösterdiğine inanıyor.

Houston Rockets ile ilgili son spekülasyonlar, James Harden’in potansiyel olarak Brooklyn Nets’e takas edilmesi – Kevin Durant ve Kyrie Irving ile bu süreçte yeni bir süper ekip oluşturması – tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Ağlar şu anda içinde NBA bahisleri 2020-21 NBA şampiyonluğunu kazanmak ve Harden’i almayı başarırlarsa muhtemelen favoriler haline gelmek.

Bu spekülasyonun ışığında, işte modern çağdakilerden geçmişin süper takımlarına kadar NBA’deki süper takımların tarihi ve kaderinde göründükleri başarıyı elde edemeyen birkaç kişi var.

MODERN SÜPER TAKIMLAR

medya

2007-12 Boston Celtics

2007 Celtics, ilk modern NBA süper takımıydı.

Boston, beş kez All-Star Paul Pierce’a birinci gelmesine rağmen Doğu Konferansı’nı son sırada tamamladıkları bir sezondan geliyordu.

Ardından, genel menajer Danny Ainge, Minnesota Timberwolves ile bir gişe rekorları kıran Seattle SuperSonics’ten keskin nişancı Ray Allen ve 2004 MVP Kevin Garnett’i satın alarak iki büyük takas yaptı.

‘Üç Büyükler’ Celtics’i anında bir rakip haline getirdi ve ilk sezonlarında 66-16’ya çıkıp Los Angeles Lakers’ı yenerek NBA şampiyonluğunu kazanarak lig tarihinin en dramatik dönüşlerinden birini gerçekleştirdiler.

Celtics iki yıl sonra Finallere geri döndü ve Los Angeles Lakers ile rövanş maçı kaybetti ve Allen, Miami Heat’e katılarak 2012’de Büyük Üçlüleri parçalayana kadar playoff ana direkleriydi.

2010-14 Miami Heat

Hiçbir süper takım 2010 Miami Heat kadar ünlü veya tartışmalı değildir.

Basketbolun en büyük yıldızı LeBron James, serbest oyuncuya yaklaşırken, All-Stars ve serbest ajanlar Dwyane Wade ve Chris Bosh ile güçlerini birleştireceği söylentileri dolaştı.

James, Cleveland’dan ayrıldığını ‘The Decision’ adlı televizyon programında onayladı ve o ve Bosh, Miami’de Wade’e katılarak NBA’in en yeni Big Three’yi oluşturdu.

Cavaliers taraftarları LeBron formalarını yaktı, eski oyuncular onu memleketi takımını terk ettiği için eleştirdi ve ligdeki taraftarlar Heat’in 2011 NBA Finalleri’nde Dallas Mavericks’e yenilgisini kutladı.

Ancak Miami kısa sürede kendi çizgisini buldu ve LeBron her iki sezonda da NBA MVP’si olarak seçildiği için 2012 ve 2013’te şampiyonluklar kazandı.

‘The Heatles’ toplamda dört sezon boyunca bir arada kaldı ve James’in Cleveland’a dönmesinden önce her yıl Finallere ulaştı ve bu süreçte başka bir süper takım oluşturdu.

2014-17 Cleveland Cavaliers

Heat ile iki şampiyonluk kazanan ve NBA’in en iyi oyuncusu olarak yerini sağlamlaştıran Kral James’in eve dönme zamanı gelmişti.

Dört kez MVP, 2014 yazında Cleveland’a yeniden katılacağını duyurdu ve 2012’de Yılın Çaylağı olan süperstar Kyrie Irving’in de dahil olduğu bir kadroya liderlik etti.

İki elit oyuncu Cavs için yeterli değildi, çünkü 2014 NBA seçmelerinde en iyi seçimi Minnesota Timberwolves’tan üç kez All-Star Kevin Love ile hızla takas ettiler.

LeBron bir kez daha Büyük Üçlülerin bir parçasıydı ve ilk sezonlarında Finallere ulaştılar ancak Golden State Warriors’a yenildiler.

Cleveland, ertesi yıl Golden State’i yedi maçta yenerek ilk şampiyonluğunu kazandı.

Bu süper ekip, Irving’in Boston Celtics’e takas istemesi nedeniyle 2017’de dağıldı ve LeBron, bir yıl sonra Cavaliers taraftarlarından önceki ayrılışına göre çok daha fazla iyi niyetle ayrıldı.

2016-19 Golden State Savaşçıları

Warriors, 2016 yazından önce bile tartışmalı bir süper ekipti.

Steph Curry, Klay Thompson ve Draymond Green üçlüsü onları 2015 şampiyonluğuna ve ardından 2016 Finallerinde Cavaliers’a yenilmelerinden önceki en büyük normal sezona (73-9) götürdü.

Daha sonra ligdeki ilk beş oyuncu olan Kevin Durant ile anlaşarak, NBA’in gördüğü belki de en korkunç dörtlüsü oluşturdular.

Curry ve Durant, aralarında önceki üç lig MVP ödülünü kazanmışlardı ve Warriors 2017 ve 2018’de arka arkaya şampiyonluklara dönüşürken yıkıcı bir hücum kombinasyonu oluşturdular.

Kendisinden önceki LeBron gibi Durant da NBA’deki en iyi takım olan takımdan ayrıldığı için büyük miktarda eleştiriyle karşılaştı ve 2019’da Brooklyn Nets’e serbest oyuncu olarak katılarak ayrılan ilk Golden State dörtlüsü oldu.

GEÇMİŞİN SÜPER TAKIMLARI

medya

1982-86 Philadelphia 76ers

Süper takım modern bir NBA fenomeni olarak kabul edilse de, önceki dönemlerde de güçlerini birleştiren elit oyuncuların birkaç örneği var.

1982 yazında 76ers, Hall of Famers Julius’tan Dr. J ‘Erving, Bobby Jones ve Maurice Cheeks.

Philly’nin playofflarda “fo ‘, fo’, fo ” olacağını ilan eden iki kez MVP olan serbest ajan merkezi Moses Malone ile anlaşarak dördüncü bir Onur Listesi eklediler – başka bir deyişle, üç seriyi de 4-0 süpürdü. .

Sixers neredeyse Malone’un bildirisine kadar yaşadı. 1983 şampiyonluğunu kazanmak için sezon sonrası 12-1’e çıkmadan önce üçüncü kez ligde MVP kazandı.

1982-89 Los Angeles Lakers

Lakers, 1980 ve 1982’de Magic Johnson ve Kareem Abdul-Jabbar’ın dinamik ikilisi sayesinde NBA şampiyonluğunu kazandı, ancak James Worthy’nin bu ikinci şampiyonadan sonra gelişi, LA’yı on yıl boyunca lige hakim olmaya itti.

Savunan şampiyonlar, iki yıl önce Cavaliers ile yaptıkları takas sayesinde 1982 seçmelerinde en iyi seçimi elde ettiler ve bunu Worthy’yi seçmek için kullanarak ligin şimdiye kadarki en büyük Üçlülerinden birini oluşturdular.

Magic ve Kareem, şimdiye kadar oyunu oynayan ilk 10 oyuncu arasında yer alıyor ancak ‘Big Game James’, 1988’de yedi All-Star gösterimi ve Final MVP ödülü ile başlı başına bir süperstardı.

Üçlü, Abdul-Jabbar’ın 1989’da emekli oluncaya kadar birlikte oynadı – bu süreçte üç şampiyonluk daha kazandı – ve üçü de 1996’da NBA’in en iyi 50 oyuncusu arasında seçildi.

1983-90 Boston Celtics

1980’ler boyunca Lakers’ın ana rakibi başka bir süper takımdı.

Celtics, Larry Bird, Kevin McHale ve Robert Parish üçlüsü sayesinde zaten NBA’deki en iyi takımlar arasındaydı, ancak Dennis Johnson’ın (1979 Final MVP’si) eklenmesi onları bir juggernaut yaptı.

Johnson’ın ilk sezonunda Finallerde Lakers’ı 4-3 yendiler ve Bird normal sezon ve Final MVP ödüllerini aldı.

Boston, sonraki üç sezonda da finallere ulaştı, 1985 ve 1987’de Lakers’a yenildi, ancak 1986’da başka bir şampiyonluk kazandı.

Dörtlü, Johnson 1990’da emekli olmadan önce toplam yedi yıl boyunca birlikte kaldı.

1995-98 Chicago Bulls

Michael Jordan emekli olunca Bulls, NBA tahtındaki yerini almaya hazırdı.

1995-96 sezonu öncesinde, Chicago GM Jerry Krause, tartışmalı San Antonio Spurs forveti Dennis Rodman için bir takas yaptı.

Rodman’ın saha dışındaki tuhaf davranışı çoğu zaman ne kadar harika bir oyuncu olduğunu gölgede bıraktı. İki kez All-Star ve iki kez Yılın Savunma Oyuncusu olarak, Bulls’a sert ve bencil olmayan bir tavır getirdi, bu da onu Jordan ve Scottie Pippen için ideal bir takım arkadaşı haline getirdi.

Chicago 1990’larda zaten üç şampiyonluk kazanmıştı, ancak Rodman onları başka bir seviyeye taşıdı ve 1996 ile 1998 arasında ikinci kez üç kez ünvanını aldılar.

O son sezon, Jordan emekli olduğu için Bulls hanedanının son sezonu olacaktı, Pippen Houston’a takas edildi (kısa süre sonra daha fazlası) ve Rodman Lakers ile sözleşme imzaladı.

BAŞARISIZ SÜPER TAKIMLAR

medya

1998-99 Houston Roketleri

Süper takımların hepsi başarı hikayeleri değildir.

1998’de hayal kırıklığı yaratan ilk tur playoff çıkışından çıkan Rockets, Houston’da Hall of Famers Hakeem Olajuwon ve Charles Barkley’e katılan Scottie Pippen ile takas yaparak çitlere savruldu.

Beş kez All-Star, Chicago Bulls ile arka arkaya üçüncü bir şampiyonluk kazandı ve şimdi, 1998-99’da kısaltılmış lokavtta sonuna kadar gidecek deneyime sahip bir Büyük Üç oluşturdu.

Ne yazık ki, yaşlanan Olajuwon, Barkley ve Pippen üçlüsü, playoffların ilk turunda Shaquille O’Neal ve Kobe Bryant liderliğindeki bir Los Angeles Lakers takımını yenecek bacaklara sahip değildi.

Rockets hızla elendi, Pippen Portland Trail Blazers’a takas edildi ve Houston, dört yıl daha sezon sonrasına gelmedi.

2003-04 Los Angeles Lakers

Shaq ve Kobe’den Lakers’dan bahsetmişken, 2003’te ikinci tur çıkışından iki kez MVP Karl Malone ve dokuz kez All-Star Gary Payton’ı ücretsiz ajansa ekleyerek toparladılar.

Rockets gibi, bu Lakers takımı da inanılmaz miktarda deneyime sahipti ve ikili anlaşmayı tamamladıktan sonra şampiyonluğun favorileri haline geldiler.

Sakatlıklar tüm sezon Big Four’un oyununu etkiledi ve Shaq ve Kobe’nin saha dışındaki çalkantılı ilişkisi Lakers Finallere ulaşırken Detroit Pistons’a kaybettiğinde pek yardımcı olmadı.

O’Neil ve Bryant arasındaki kan davası, birincisinin Heat’e takas edilmesine neden olurken, Payton Celtics’e takas edildi ve Malone emekli oldu.

2012-13 Los Angeles Lakers

Bryant, kariyerinin sonuna yaklaşan yaşlanan bir yıldızla birlikte, Lakers, Dwight Howard ve Steve Nash’i güç forveti Pau Gasol ile birlikte Büyük Dörtlü kurmaya getirerek altıncı unvanını kazanmasına yardım etmeye çalıştı.

Nash kariyerinin başlarında iki kez MVP idi, ancak Howard gerçek yıldızdı – Bryant emekli olduğunda serinin geleceği olabilecek üç kez Yılın Savunma Oyuncusu olabilirdi.

Ancak Howard’ın rahat kişiliği hiçbir zaman aşırı rekabetçi Bryant ile örtüşmedi.

2007’den beri en kötü rekorunu açıkladılar, Bryant’ın Aşillerini yırtmasının ardından ilk turda play-off’lardan düştüler ve kısa süre sonra Howard tarafından serbest oyunculukta terk edildiler.

2017-18 Oklahoma City Thunder

Durant’ı Warriors’a kaptıran Thunder, NBA arafında sıkışıp kaldı. 2017 MVP Russell Westbrook tarafından yönetilen sağlam bir kadroları vardı, ancak bir unvan için rekabet edecek kadar iyi değildiler.

2017 yazında, Indiana Pacers’tan dört kez All-Star Paul George ile 10 kez All-Star olan ve şimdiye kadarki en iyi golcülerden biri olan Carmelo Anthony ile takas yaparak kamburluğu aşmaya çalıştılar. kariyerinin sonuna yaklaşıyor.

Kağıt üzerinde Thunder birdenbire Büyük Üçlü oldu, ancak üçlü jelleşmedi ve playoffların ilk turunda çok daha az müjdeleyen Utah Jazz tarafından elendi.

Anthony, sezon bittikten kısa bir süre sonra Atlanta Hawks’a takas edildi ve yıl boyu sürecek felaket bir deneye son verdi.

Share.

About Author

Leave A Reply